کشف طوماری از طلسم های کتاب مردگان متعلق به 3500 سال پیش در مصر، عکس

به گزارش وبلاگ کارسیس، یورونیوز نوشت: باستان شناسان در حفاری های یک گورستان باستانی در مصر پیروز به کشف یک نسخه از کتاب مردگان شدند که تخمین زده می گردد قدمت آن به 3500 سال پیش بازگردد.

کشف طوماری از طلسم های کتاب مردگان متعلق به 3500 سال پیش در مصر، عکس

این کتاب نوعی نقشه برای عبور از دنیا پس از مرگ ارائه می نماید و به روح فرد تازه درگذشته اجازه می دهد تا در دنیایی اسرارآمیز و پر پیچ و خم از میان غارها، تپه ها و دریاچه های سوزان به سلامت عبور کند.

کتاب مردگان نسخه مصوری از دست نوشته ها، شامل اوراد و طلسم ها است که در زمان مصر باستان برای یاری به متوفیان در زندگی پس از مرگ در آئین خاکسپاری مورد استفاده قرار می گرفت. در آن موقع این کتاب را به چنین نامی نمی خوانند و در واقع اصطلاح کتاب مردگان به وسیله باستان شناسان مدرن و برای اشاره به مجموعه نوشته های مصریان باستان درباره آئین های خاکسپاری و راهنمایی مردگان پس از مرگ ابداع شد.

برای مصریان باستان که به طور میانه 35 سال عمر می کردند، زندگی پس از مرگ یک واقعیت جدی به شمار می رفت و رسیدن به آرامش ابدی و قلمرو خدایان تنها با عبور از دنیایی ترسناک و خطرناک مقدور بود. از این نظر کتاب مردگان و طلسم های مندرج در آن یک دارایی مهم برای فرد تازه درگذشته محسوب می شد.

طول این طومار که از گورستان تونه الجبل در مصر به دست آمده است، 13 تا 14 متر تخمین زده می گردد.

سارا کول، دستیار متصدی بخش آثار باستانی در موزه جی پل گتی، می گوید چنین طومارهایی جزء رایج مراسم تدفین در مصر باستان به حساب می آمدند و طلسم های مندرج در آنها نوعی بیمه مسافرتی فراطبیعی بود.

نسخه کتاب مردگان در کنار یکی از مومیایی های تازه کشف شده در مصر پیدا شده استوزارت گردشگری و آثار باستانی مصر

این نسخه از کتاب مردگان همراه با یک مومیایی دفن شده بود که باستان شناسان تصور می نمایند در زمان سلسله پادشاهی نوین مصر، بین سال 1550 تا 1070 قبل از میلاد، زندگی می نموده است.

کاوشگران حدود دو هفته پیش در محوطه گورستان 13 مومیایی را پیدا کردند که گمان می رود به مقامات بلندپایه وقت مصر تعلق داشته باشند. برخی از آنها هنوز در تابوت سنگی تزئین شده خود در شرایط خوبی نگهداری می شدند. این مجموعه شامل مومیایی تادایسا می گردد که در آن موقع دختر یک کشیش اعظم بوده است.

در حفاری های صورت گرفته به وسیله باستان شناسان اداره گردشگری و آثار باستانی مصر هزاران حرز و بعلاوه کوزه های نادر ساخته شده از مرمر گچی کشف شدند. از این کوزه ها برای نگهداری اندام های مهم معنوی فرد در طول فرایند مومیایی کردن استفاده می شده است.

یافتن نسخه ای از کتاب مردگان چندان غیر معمول نیست، با این حال فوی اسکالف مصرشناس در دانشگاه شیکاگو می گوید یافتن آن در کنار قبری که هنوز حاوی یک مومیایی باشد بسیار نادر است.

طومار کتاب مردگان روی الیاف پاپیروس نوشته شده است

این کتاب در واقع نوعی نقشه بصری ارائه می نماید و به روح فرد تازه درگذشته اجازه می دهد در دنیایی اسرارآمیز و پر پیچ و خم از میان غارها، تپه ها و دریاچه های سوزان عبور کند. هر طلسم مندرج در این طومار تعلق به موقعیت خاصی دارد که ممکن است مردگان در طول مسیر با آن روبرو شوند.

به عنوان مثال از یک طلسم برای دفع مارها استفاده می گردد. بدون داشتن طلسم مناسب، نیروهای شیطانی می توانند در طول این سفر سر شما را ببُرند یا کاری نمایند که عملکرد دستگاه گوارش برعکس گردد و فرد مجبور به خوردن مدفوع خود گردد.

جان تیلور، متصدی موزه بریتانیا در مصر باستان و سودان، درباره این قبیل طومارها می گوید: اینها بسیار گران بودند زیرا باید نام خود را در طومار بنویسید تا کار کند. در این طومارها برخی فضاها به عمد خالی گذاشته می شد تا نام متوفی به آن اضافه گردد. در همین حال افراد ثروتمندتر می توانستند طلسم هایی را که علاقه دارند انتخاب نمایند و این طومارها را به این طریق منحصربه فرد سازند.

با وجود حجم بالای طومار تازه کشف شده، متون طولانی تری از کتاب مردگان مصر وجود دارند. به عنوان مثال یک نسخه پاپیروسی دیگر از کتاب مردگان که اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می گردد 37 متر طول دارد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "کشف طوماری از طلسم های کتاب مردگان متعلق به 3500 سال پیش در مصر، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف طوماری از طلسم های کتاب مردگان متعلق به 3500 سال پیش در مصر، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید